neděle 31. prosince 2017

RC recenze: Temnější tvář magie

Výsledek obrázku pro A Darker Shade of MagicVýsledek obrázku pro temnější tvář magieAutor: Victoria Schwab
Počet stran: 342
Série: Tvář magie
Díl v sérii: první
Nakladatelství: Argo

Rok vydání ČR: 2016
Kell byl koneckonců Antari. 
A každý Antari uměl mluvit s krví. S životem. Se samotnou magií. S prvním a posledním živlem - tím, který v každém přebýval, aniž byl kýmkoliv stvořen. 
Cítil, jak se mu magie soustředí v dlani, jak se zeď jejím působením zároveň zahřívá a ochlazuje. Na okamžik zaváhal a čekal, jestli mu odpoví, aniž ji o to požádá. Magie však nehnutě vyčkávala, až Kell svůj povel vysloví. Živlová magie se spokojí s kterýmkoli jazykem, ale magie Antariů - skutečná magie, magie krve - mluvila jednou jedinou řečí. Kell zatlačil prsty na zeď. 
"As Travars," řekl. Cestovat. 
Tentokrát magie naslouchala a úkol splnila. Okolní svět se zavlnil, Kell vstoupil do dveří a prošel jimi do temnoty. Šedý Londýn ze sebe setřásl jako plášť. 


Americká autorka Victoria Schwab přišla na český trh s další knihou. A jak už její název napovídá, mělo by se jednat o příběh plný čar a kouzel. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá Temnější tvář magie.  

Ve světě plném magie a paralelních světů žije mladý Kell, který je jedním z posledních Cestovatelů, kteří dokázali procházet mezi světy.
Kell je adoptovaným princem Rudého Londýna a jeho prací je doručovat korespondenci mezi jednotlivými Londýny. Také si přivydělává pašeráctvím věcí, což se mu jednoho dne stane osudným.
Při útěku se jeho cesty zkříží s talentovanou zlodějkou, které se podaří ho okrást, čímž se připlete do začínajícího dobrodružství, které spočívá v záchraně světů...

Výsledek obrázku pro temnější tvář magie
zdroj

Od Temnější távře magie jsem čekala celkem hodně. S touto autorkou již nějaké zkušenosti mám a celkem se mi její díla líbila. Tak jak u mě obstála tato kniha?

Výsledek obrázku pro A Darker Shade of Magic
zdroj
Čím jen začít? Victoria E. Schwab stvořila nový, originální svět, který se odehrává v Londýně. A nejenom v jednom, ale dokonce ve čtyřech. Každý Londýn je však jiný a přesto stejný. Názvy ulic a čtvrtí jsou stejné, ale liší se ve vůních a magii. Vypadá to složitě, že?
Autorka si se stvořenými světy celkem pěkně vyhrála, ale přesto mohla doladit nějaké ty detaily, například by se mi líbila hlubší historie měst nebo něco podobného.
Na čem si ale autorka opravdu dala záležet a vzala to pěkně od podlahy, je ústřední dvojice hlavních hrdinů. Oba jsou stvořeni naprosto dokonale a popsáni tak, že vám budou připadat jako živí. A to právě považuji za jeden z největších kladů knihy - úžasné zpracování hlavních postav a dávky a dávky komplikované a netradiční magie.
Související obrázek
zdroj
Ale nečekejte od této knihy žádné zázraky, protože kromě těchto dvou již uvedených věcí, už jen tak něčím nepřekvapí.
Příběhem se totiž jedná o klasický boj dobra a zla, kdy se nedočkáte ani nějaké výraznější akce. A když už tam nějaká je, působí spíše odbytě, protože postrádá napětí či atmosféru, která by se přenesla na čtenáře.
Bohužel právě díky absenci nějaké překvapivé akce tento příběh působí jako průměrný, rozjezdový začátek série, kdy čtenář, který si nelibuje v dokonalém popisu postav a spíše holduje překvapení a napětí, zrovna dvakrát nesmlsne.
Neříkám, že kniha byla úplně špatná, to ne. Jenom ničím nepřekvapí, ale ani neurazí. Sama za sebe však musím říct, že to nebyl úplně můj šálek kávy a do čtení jsem se převážně musela nutit.
Ale známou pravdou je, že každému se líbí něco jiného, takže nemám obavy o to, že by si tento příběh své fanoušky nenašel.

Temnější tvář magie je příběhem plným magie a výborně popsaných postav. Akce se zde dočkáte spíše pomálu a pravděpodobně vás tato kniha moc nepřekvapí. Ale pokud máte rádi klasické boje dobra se zlem a prostředí Londýna, rozhodně se po této knize podívejte.

Recenze je psaná pro internetové knihkupectví Megaknihy.cz, kterým tímto moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu můžete zakoupit zde


HODNOCENÍ

Kniha: 3/5

Obálka: 5/5

6 komentářů:

 1. I když jsi dala jen 3 hvězdičky, stejně mě kniha fakt láká :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že jsem tě neodradila, rozhodně ji zkus, třeba se zrovna tobě zalíbí :)

   Vymazat
 2. Pěkná recenze, vypadá vážně dobře a nejspíš se po ní v blízké době podívám. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Určitě po ní mrkni a pak dej vědět, jak se ti líbila :)

   Vymazat
 3. Knihu som nedávno čítala a mne sa práveže veľmi páčila, áno, tej akcie bolo najskôr pomenej, ale získali si ma dobre vymyslené postavy a aj rozdelenie svetov a ich vykreslenie a kniha sa čítala dobre :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda, že se ti líbila :) Bohužel můj šálek kávy to nebyl, ale ty postavy měla vymyšlené suprově :)

   Vymazat

Za každý váš komentář děkujeme :)