čtvrtek 15. ledna 2015

Autoři, kteří umí: Sir Terry Pratchett

Pro svůj druhý článek do kategorie "Autoři, kteří umí" jsem si vybrala svého dalšího velice oblíbeného autora, kterým je sir Terry Pratchett.


Celým jménem sir Terence David John Pratchett. Narodil se v Buckinhamsiru v roce 1948. Dnes je to anglický novinář a spisovatel, patřící mezi současné nejpopulárnější autory humoristických fantasy románů.
Jeho prvním vydaným dílem byla krátká povídka The Hades Business (Kšeft v Hádesu), uveřejněná v jeho školním časopise když mu bylo 13 a poté, v roce 1963, znovu v časopise Science Fantasy. Druhá uveřejněná práce se jmenovala Night Dweller (Noční tvor) a objevila se v 156. čísle časopisu New Worlds v listopadu 1965.
Po odchodu ze školy v roce 1965 získal práci v místních novinách Bucks Free Press a později působil v několika dalších regionálních novinách v jihozápadní Anglii včetně Western Daily Press a Bath Chronicle.
Jedna z jeho prvních knih, kterou prodal, bylo humorné fantasy pojmenované The Carpet People (Kobercové), které však vyšlo až v roce 1971 nakladatelem Colinem Smythem.
Terry ale celý život nepracoval jen jako novinář a spisovatel, byl také mluvčím elektrárenské společnosti Central Electricity Generating Board. Naštěstí v roce 1987 zjistil, že ho psaní baví více než jeho každodenní práce a začal se psaní věnovat naplno.
Jeho nejznámějšími díly jsou určitě knihy ze série Úžasná Zeměplocha, která čítá více než 40 knih!

ZAJÍMAVOST
V prosinci roku 2007 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba. Následně na to oznámil, že hodlá podstoupit eutanázii předtím, než se jeho nemoc dostane do kritického stádia. Byl dokonce vybrán, aby na toto téma vedl přednášku. Přednášku sice napsal (pod názvem Shaking Hands With Death (Potřást si rukou se smrtí / Smrtěm) ), ale jeho zdravotní stav mu nedovolil ji odprezentovat, což za něj udělal jeho přítel, herec Tony Robinson.

OCENĚNÍ
V roce 1998 obdržel Řád britského impéria v hodnosti Officer za službu literatuře. Se sobě vlastní ironií to komentoval prohlášením ve smyslu „mám podezření, že 'službu literatuře' prokážu, když se zdržím dalších pokusů nějakou napsat“.
V roce 1999 mu byl udělen čestný doktorát literatury na universitě ve Warwicku.
18. února roku 2009 byl povýšen na rytíře královnou Elizabetou II.
V roce 2010 dostal cenu The World Fantasy Life Achievement Award.MŮJ NÁZOR NA AUTORA
Terryho Pratchetta velice obdivuji pro jeho neuvěřitelnou vzdělanost a vtip. Jeho knihy jsou zábavné, ale i poučné. Mojí nejoblíbenější sérií je Úžasná Zeměplocha, do které promítá problémy našeho světa a popisuje je a kritizuje velice specifickým druhem humoru. Jednoduše je to obdivuhodný člověk a doufám, že nám ještě dlouho bude dělat radost.

(Zdroje: Wikipedia, Databáze knih, http://terrypratchett.co.uk/)

2 komentáře:

  1. Souhlasím :) Terry Pratchett prostě umí :) Sice jsem od něj četla jen tři knížky, z celé série, ale všechny tři byly opravdu povedené :) A hlavně jsem si Zeměplochu vylosovala u maturity :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já jich četla zatím asi jen 14, což je opravdu jen zlomek :) Tak snad to časem zvládnu vše :) Jsem ráda, že se ti jeho knihy taky líbí :) Páni, tak to by se mi taky líbilo! :D

      Vymazat

Za každý váš komentář děkujeme :)