pondělí 24. srpna 2015

RC recenze: Galgad

Autor: Ergall
Počet stran: 232
Série: ---
Díl v sérii: ---
Nakladatelství: Vlastním nákladem

Rok vydání ČR: 2015
Psi zůstali v údivu nad jeho hbitostí, pak i oni okusili hněv strážce Gathary. Vtrhl do houfu vlkodavů, stiskem čelistí jim drtil kosti, tesáky trhaly maso z tvrdé, drsné srsti. Nářek a kňučení prostoupily les. Jeden po druhém padali. Udeřila rána. Tlapy se protáhly, srst zmizela. Strážce nabyl své podoby, posledního psa svíral za hrdlo ve vzduchu.


Knižní novinka Galgad z pera českého autora otřásla literárním světem v naší republice. Nejenom, že nabízí nový, neokoukaný náhled na fantasy, ale také přináší originální příběh se zajímavou myšlenkou. 

Od posledního probuzení nejmocnějšího strážce Gathary se svět k nepoznání změnil. Existence lidstva narušila přirozený řád přírody a pomalu a systematicky ji ničí.
Navíc se schyluje k válce a poslední vlci se blíží k vyhubení. Podaří se strážci Galgadovi vše napravit nebo je spolu s přírodou odsouzen k zániku?

zdroj

Sice je na příběhu strážce Galgada poznat, že se jedná o autorův první počin, ale rozhodně to není důvodem, proč se knize vyhnout. Tím, co Ergall ztrácí ve stylistice naprosto vyrovnává svojí bohatou slovní zásobou, která vám pomůže ponořit se do prostředí příběhu.
zdroj
Už velkou pochvalu si autor zaslouží za to, že se mu povedlo vytvořit originální, neokoukaný příběh, který dokáže strhnout davy fanoušků, a to, přiznejme si, se v dnešní době moc nevidí. Vyjet ze zajetých kolejí a napsat něco po svém je riskantní, ale zrovna u téhle knihy se to vyplatilo.
I když se musím přiznat, že ze začátku jsem byla poměrně dost zmatená a trvalo mi dlouho, než jsem se zorientovala a mohla si čtení užívat. Nejspíš jsem byla jako samotný Galgad, který objevoval taje nového světa, což bylo mimochodem zajímavé sledovat, protože to, co ho napadalo, si člověk jen tak neuvědomí a musí se nad tím zamyslet.
Jak už jsem trochu přiblížila, příběh je věnován problematice přírody, kdy ji lidé postupně ničí. Z celého popisu jasně vyplývá, že autor tématu rozumí a věnuje se mu, což vždycky příběhu dodává šťávu, na rozdíl od příběhů, které píšou lidé, jenž o svém tématu moc nevědí.
Na poutavosti příběhu také přidává více dějových linií, kdy nám je umožněno sledovat nejenom počínání samotného strážce, ale také připravy na válku.
Občas se sice může zdát, že je příběh trochu zrychlený a neuškodilo by mu zpomalit, ale to je jen drobná vada na kráse.

Postavy se mi zdály celkem neobvykle zpracované. Působily jednoduše, což nebylo na škodu, protože to do příběhu sedělo. Jenom mi občas vadily jejich rozhovory, které působily hodně uměle a také to, jak si některé mluvily sami pro sebe nahlas. Kdyby to dělala pouze jedna postava, tak by mi to tolik nevadilo. Ale doufejme, že to Ergall do příští knihy vychytá.

Závěrem bych chtěla říct, že Galgad je rozhodně zajímavá kniha, která si zaslouží prostor na vaši poličce. Sice obsahuje pár drobných chybek, ale to se dá odpustit.  

Recenze je psaná pro internetové knihkupectví Kvalitniknihy.cz, kterým tímto moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu můžete zakoupit zdeErgall přišel na tento svět v roce 1984, jako dítě se stěhuje s rodinou do malebného prostředí Vysočiny. Vyrůstá obklopen přírodou i surovostí tohoto kraje.
Po sérii náhod i nehod se dostane k myšlence napsat příběh. Vpřed ho žene jediné: co se děje se světem, tím pádem i s přírodou kolem něho. Vše začíná v období hospodářské krize, kvůli tomu opakovaně přichází o práci, pak je několik let nezaměstnaný. O to usilovněji pracuje na rukopisu, úspěch se po téměř čtyřech letech práce dostaví. Posílá rukopis do literární agentury, po několika měsících přichází nabídka na smlouvu o agenturním zastupování.
Rukopis je nabízen nakladatelům více než přes rok, několikrát je již smlouva s nakladatelem na dosah ruky, ale nakonec i oni odmítnou, jako všichni oslovení. Od literární agentury se dozvídá odpověď, proč je pokaždé odmítnut. Oslovení nechtějí riskovat vydání příběhu, který přichází s něčím novým (nevyzkoušeným), neznámého autora.
To ale nebyl důvod, proč by první a jediný rukopis, který kdy Ergall napsal, nespatřil světlo světa. V té době již zaměstnán vkládá vlastní kapitál. Vydává fantasy knihu Galgad – příběh strážce Země na vlastní náklady.
(zdroj: http://www.databazeknih.cz/zivotopis/ergall-78195)HODNOCENÍ

Kniha: ♥ ♥   ♥

Obálka: ♥ ♥   

4 komentáře:

 1. Na to, že je to autorov debut, čítala som knihu mnoho dobrých recenzií a tvoja mi iba potvrdzuje, že kniha stojí za prečítanie :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ano, ty kladné recenze mě taky nalákaly :D Jo, za přečtení stojí :D

   Vymazat
 2. Knihu jsem viděla v knihovně, ale trochu mě odradil její formát. Ona je taková malinká :) A tak jsem se nechala zmást a říkala jsem si, na těchto pár stránkách se asi nebude ukrývat žádný epický příběh..A tak jsem ji odložila..Byla to chyba :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ona třeba nesedne každému, ale má zajímavou myšlenku, navíc, za vyzkoušení nic nedáš :D

   Vymazat

Za každý váš komentář děkujeme :)