pondělí 23. listopadu 2015

Recenze: Návnada

Autor: Kent Messum
Počet stran: 222
Série: ---
Díl v sérii: ---
Nakladatelství: Alpress

Rok vydání ČR: 2013
Něco ho chňaplo za pravou nohu a stáhlo dolů. Tick sklouzl pod hladinu a do úst mu vnikla slaná voda. Odmítal otevřít oči, když s ním ta věc pod vodou divoce zatřásla. Začal zuřivě bojovat, škubal a kroutil nohou, aby se zbavil toho pekelného stisku. Kopl druhou nohou a zasáhl něco, čemu se ten úder vůbec nelíbil. Po dalším mocném trhnutí se ozvalo lupnutí a on se za cenu velké bolesti osvobodil. Prorazil hladinu a zalapal po dechu. 


Malebný ostrov uprostřed ničeho a na něm šest lidí zmítajících se v bolestech, protože na ně pomalu doléhají abstinenční příznaky. Co všechno jsou pro svoji dávku ochotni udělat? Pustí se i přes zátoku zamořenou žraloky? 

Šest lidí se probudí na opuštěném ostrově, aniž by tušili, jak se tam dostali. Postupně se seznamují, až přijdou na to, že mají jednu věc společnou, a to závislost na heroinu. Když najdou bednu s potravinami a obálkou s dopisem, dozvídají se další věc. Šestice se ocitla v podivné hře o život, která je zábavou pro jejich pozorovatele...

Návnadu jsem si chtěla přečíst už od doby, co jsem se o téhle knize dozvěděla. Lákala mě především její barevná obálka, a když jsem se dozvěděla, že je to pro příznivce Hunger Games, jak je napsáno na obalu, nemohla jsem odolat. A jak se na knihu tvářím po přečtení?

Abych pravdu řekla, po přečtení prologu jsem neměla slov. Být svědkem něčeho tak drsného, tak brzo? To se jen tak nevidí. Proto jsem se zvědavě pustila do čtení.
zdroj
Ze začátku se střídají pohledy do minulosti a přítomnosti. Autor nám odhaluje, jak je to s kterou postavou, co zažívala předtím, než se na ostrov dostala, a pak následuje pohled na to, jak se vyrovnává se svojí současnou situací. Tohle střídání děj hodně zpomaluje, takže se možná budete chvílemi nudit a bojovat s nutkáním přeskočit historii a vrátit se na ostrov, abyste zjistili, jak se hlavní hrdinové zachovají dál. Ale tak je to pouze v první polovině knihy.
Za druhou půlkou narazíme na jiné střídání pohledů. Naskytne se nám možnost podívat se do hlavy únoscům a poodhalit tak, proč činí tak, jak činí. Od té doby je i záživnější část z ostrova, kdy se v podstatě konečně začne něco dít. Pokud rádi čtete o morbidních situacích, tak tady vaše srdce zaplesá, protože začíná jedna velká krvavá lázeň, odehrávající se v poměrně krátkých kapitolách, díky kterým budete mít knihu přelouskanou raz dva. A jestli k tomu máte i divný smysl pro humor jako já, tak vás nejspíš některé scény i rozesmějí, i když se obávám, že autor je vtipně nezamýšlel.
zdroj
Naopak, pokud máte slabší žaludky, tak vám doporučuji najít si jiné čtivo na chladné večery.
Na závěr bych chtěla říct, že mě trošku zarazila motivace únosců. Na jednu stranu se mi líbilo, jak to bylo pojaté, že si dokážou ospravedlnit vlastní činy, ale na stranu druhou se mi to zdálo jako nedostatečné vysvětlení. Protože aby člověk dělal něco podobného, tak by se mu muselo v životě stát něco hodně špatného.

Na obálce knihy je sice napsáno, že je to pro příznivce Hunger Games, ale já osobně bych Návnadu přirovnala spíše ke knize 15 minus, která mi přišla více podobná. Přeci jenom v Hunger Games jde úplně o něco jiného...

HODNOCENÍ

Kniha: 3,5/5

Obálka: 3,5/5

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý váš komentář děkujeme :)