čtvrtek 16. dubna 2015

RC recenze: Past

 Andrew Fukuda – PastAutor: Andrew Fukuda
Počet stran: 350
Série: Hon
Díl v sérii: třetí
Nakladatelství: Fragment

Rok vydání ČR: 2015
"Zpátky do Misie. Tam už bude bezpečno. Všechny soumračníky už dávno zničilo slunce. A pak bychom se mohli vydat na východ. No jo, to by vážně mohlo fungovat." Vzrušeně se obrací k Máťovi. "Myslíš, že by to šlo?" 
Máťa na něj jen mlčky hledí. Pak z něj vychází pronikavý řehot, celý se smíchy otřásá, jako by to byla ta nejvtipnější věc, jakou kdy slyšel. Až mi z toho běhá mráz po zádech. Pořád se směje, obrací se a odchází. Chvíli za ním koukáme, než nám to dojde. 
Odtud není úniku. 


Andrew FukudaAndrew Fukuda byl vychováván v Hong Kongu. Poté, co získal bakalářský titul z historie na Cornellově univerzitě, začal pracovat v Manhattonském "čínském městečku" spolu s dalšími imigranty. Tato zkušenost vedla k napsání Crossing, jeho debutu, který byl vybrán ALA Booklist jako Top 10 First Novel a Top 10 Crime Novel v roce 2010. Jeho druhá kniha Hon byla vydána v květnu 2012.
Před tím, než se Fukuda stal autorem na plný úvazek, byl sedm let prokurátorem. Momentálně se svojí rodinou žije na Long Islandu. (zdroj: http://www.databazeknih.cz/zivotopis/andrew-fukuda-66758)

Gen, jeho přátelé a zbylé dívky z Misie uvízli ve vlaku, jehož koleje vedou neznámo kam. Poté, co je pronásledovali soumračníci se zdá, že konečně unikli. V jejich odhodlání jim napomáhá i myšlenka léku, která by mohla pomoci jejich blízkým, ale hned vzápětí se ukáže, že nic není tak jednoduché, jak se zdá a skupina našich hrdinů se opět ocitá v nebezpečí.


Závěr této slavné série je tu a anotace na zadní straně knihy nám slibuje velkolepé finále. Po přečtení tohoto dílu nemůžu s tímto tvrzením nesouhlasit. Celý příběh je neskutečná jízda a vy nebudete věřit vlastním očím, co všechno si autor vymyslel.

Určitě většinu z vás potěší, že se příběh rozjíždí už od prvního odstavce, kdy vás ihned do děje vtáhne akce a vy nemáte ani chvilku na to, abyste se nudili, protože v podobném duchu se nese celý příběh.
A stejně tak jako u minulých dílů, se musím i zde rozplývat nad schopností, se kterou Andrew popisuje veškeré dění. Pokud vás bude chtít ohromit či znechutit, věřte mi, dokáže to pomocí několika vět.
Mě osobně potěšily kapitoly psané z pohledů jiných osob, než Gena. Jelikož je mojí druhou nejoblíbenější postavou Záře, tak bylo milé se o ní něco dozvědět i tímto způsobem.
Další věc, kterou jsem si užila bylo přiblížení způsobu, kterým probíhá proměna glupana v člověka. Když už si autor vymyslel originální upíry, zajímalo mě, jak vyřešil právě tohle.
Ale ani šokující odhalení v této knize nechybí. Moje nadšení z toho, že se konečně dozvím něco o tom, jak se svět dostal do té podoby, ve které se právě nachází, vystřídalo oněmělé zírání na stránku. Čekala jsem hodně věcí, ale zrovna tohle mě opravdu nenapadlo.

Hlavní hrdina Gen byl napsaný velmi dobře. V průběhu příběhu jsme u něj mohli vidět snad všechny možné emoce, a že bylo co sledovat. Gen je prostě sympaťák, buď se s ním budete radovat, nebo ho litovat.
Sisy se od minulých dílů moc nezměnila. Stále jednala impulzivně a snažila se zachránit všechny kolem sebe. Na jednu stranu její chování chápu, ale na tu druhou ji nemám ráda za to, že svým jednáním uváděla ostatní do nebezpečí.
Záře se opět v tomto díle projevila jako chytrá postava, která když chce, dosáhne svého. Sice se začala více přiklánět k té temné straně, ale byla vážně skvěle vymyšlená a já jí fandila až do konce.

Celkově se mi děj zdál promyšlený a s klidným srdcem můžu prohlásit, že to byl nejlepší díl celé trilogie. Každý si v příběhu najde to své, pokud jste fanoušek romantiky, dojemných chvilek nebo napětí či popisů toho, jak se z upírů na sluníčku stává louže čehosi, rozhodně neváhejte a do knihy se pusťte, nebudete litovat. Já ji vřele doporučuji.

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji nakladatelství Fragment, kde také můžete knihu zakoupit. 

HODNOCENÍ

Kniha: ♥ ♥   

Obálka: ♥ ♥   

4 komentáře:

 1. Skvělá recenze! Dneska večer se do knížky pustím, už ji mám připravenou na poličce. A ne, se Sisy a Září se fakt neshodneme :D Mám to přesně naopak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :D Tak přeji pěkné čtení :D Třeba v tomhle díle změníš názor :D

   Vymazat
 2. Nečítala som ešte ani jeden diel, takže neviem posúdiť, avšak je super, že záverečný diel trilógie je taký dobrý, v čitateľovi to vždy zanechá dobrý dojem :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to naprav :D Celá série se četla docela dobře, upíři jsou zde vykreslený celkem originálně a tenhle třetí díl stojí za to :D

   Vymazat

Za každý váš komentář děkujeme :)