pátek 18. prosince 2015

Recenze: První hrob napravo

Autor: Darynda Jones
Počet stran: 352
Série: Charley Davidson
Díl v sérii: první
Nakladatelství: Beta

Rok vydání ČR: 2013
"Volal jsem ti víc, než před hodinou. A měla by ses naučit uhýbat." 
"Volal jsi mi ve čtyři třicet čtyři," řekla jsem a vyškubla se mu, "Nenávidím čtyři třicet čtyři. Myslím, že by se čtyři třicet čtyři mělo úředně zrušit a zavést místo toho něco příjemnějšího, třeba devět dvanáct." 


Je velmi praktické, když jste soukromý detektiv, který vidí zemřelé. Přeci jenom ta výhoda v tom, že vám duch pošeptá kdo ho zabil není nezanedbatelná. A přesně tuhle výhodu má i smrtka Charley Davidsonová, která pomáhá strýčkovi řešit různé případy, ale nemyslete si, že dělá jenom to, ještě k tomu má spoustu svých starostí.  

Charley Davidsonová je soukromá detektivka a k tomu ještě navíc smrtka, která všude kolem vidí zemřelé a pomáhá jim přejít na druhou stranu, případně vyřeší jejich vraždu či předá vzkaz truchlící rodině.
Jenže tentokrát je něco jinak. Charley sleduje tajuplný muž, který se jí už měsíc zjevuje ve snech, a když se začne objevovat i v realitě, naše smrtka mu nedokáže odolat.
Ponořte se do skvělého světa Charley Davidson, kde i mrtví mají své slovo. 
Paranormální (a taky trochu romantický, malinko detektivní a rozhodně vtipný) thriller. Tak to stojí na obálce knihy a po jejím přečtení musím říct, že více méně souhlasím. Vtipný příběh to je už od úplného začátku, protože po přečtení názvu kapitoly vám už začnou mírně škubat koutky a po pár řádcích se nejspíš neudržíte a rozesmějete se naplno.
zdroj
Největší podíl na vtipnosti celého příběhu má samotná hlavní postava. Charley Davidsonová je totiž neskutečně sympatická osoba. Je neohrožená, statečná, ale co je hlavní, není nepřemožitelná a téměř z každého souboje odejde s nějakou tou novou modřinou.
Nic si ale nebere osobně a všechno zvládne nějak vtipně okomentovat, takže pro nějakou její perličku či nezapomenutelnou hlášku nepůjdete daleko, protože na každé stránce naleznete minimálně jednu.
Charley také kromě jiného nešetří ani sarkasmem či ironií, tudíž jako postava se dostává na vyšší level, a to kvůli tomu, že takovéhle hrdinky mají čtenáři nejraději.
Možná se někomu z vás bude zdát příliš dětinská, ale mně to vůbec nevadilo, ba naopak, její dětinskostí a tvrdohlavostí jsem se neskutečně bavila a na jejím charakteru bych nic neměnila.
Ale přesuneme se k další části nápisu na obálce. I  s malinko detektivní souhlasím. Pokud čekáte nějakou komplikovanou detektivku, tak vás nejspíš zklamu, protože to byla spíš taková vedlejší linka příběhu. Ale i přesto vás děj zaujme a pokud se vám bude zamlouvat první kapitola, přelouskáte knihu a ani nebudete vědět jak. V příběhu se totiž točí víc zápletek najednou, proto čtenář nemá jedinou chvilku na to, aby se nudil a může tak neustále přemýšlet, jak která dopadne, za což má u mě autorka velké plus, že se jí to všechno podařilo tak skvěle skloubit.
S další částí nápisu "taky trochu romantický" moc souhlasit nemůžu, protože na vztahu Charley a neznámého cizince (nebudu spoilerovat) nic moc romantického nebylo. Sexuální přitažlivost to ano, ale to je zhruba vše. Ale nemyslete si, žádný erotický román to také není.

Prvnímu hrobu napravo rozhodně nemůžu upřít, že je to velmi čtivá kniha, který má velkou šanci, že se vyhoupne na jednu z prvních příček vašich nejoblíbenějších titulů. Čekají tu na vás originální postavy, které vás budou bavit na každé stránce a pokud se chcete nad nějakou knihou zasmát, tak neváhejte a pusťte se do téhle série, protože z vlastní zkušenosti můžu říct, že se budete bavit přímo královsky. 

HODNOCENÍ

Kniha: 5/5

Obálka: 3/5

6 komentářů:

 1. Juchůůůůů! Líbilo se! :D Takže jdeš nakupovat domů? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, tak to ještě nevím, asi uvidím, jak to bude po celé sérii :D

   Vymazat
 2. Všichni si tu knihu chválí, zatímco já ji ještě nečetla..

  OdpovědětVymazat
 3. Super recenze! :)
  Snad se mi kniha do ruky dostane co nejdříve :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :D
   Přeji, aby ses k ní dostala co nejdříve :D

   Vymazat

Za každý váš komentář děkujeme :)