sobota 27. prosince 2014

Autoři, kteří umí: Rick Yancey

Jako prvního zástupce autorů, kteří mě dokázali mile překvapit jsem si vybrala Ricka Yanceyho, jehož Pátou vlnu jsem si zamilovala.
 Rick Yancey je autorem třinácti románů a memoárů. Jeho knihy byly vydány ve více než dvaceti jazycích a získaly
mnoho ocenění po celém světě. Román pro mládež 
Fantastická dobrodružství Alfreda Kroppa byl jmenován Nejlepší knihou roku podle magazínu Publishers Weekly a byl nominována na cenu Carnegie. V roce 2010 Rick Yancey obdržel Cenu Michaela L. Printze za román Monstrumologist. Nejnovější román Pátá vlna, první díl epické sci-fi trilogie, byl celosvětově vydán v roce 2013 a filmová práva na něj koupili GK Films a Sony Pictures. Rick se narodil v Miami na Floridě. Jeho noví rodiče si pro něj přijeli až z 360 kilometrů vzdáleného Lakelandu. Zřejmě se jim zalíbil na první pohled, protože se rozhodli poskytnout mu domov a vychovali ho, jak nejlépe dokázali. Pojmenovali ho John Richard, ale záhy mu všichni říkali Rick podle soudce, který zařídil adopci. Od dětství Rick rád četl, mimo jiné Sherlocka Holmese a Pána prstenů. Už na střední se Rick toužil stát spisovatelem, ale otec z něj chtěl mít právníka, jako byl on sám. Po roce však Rick studia práv vzdal, vystudoval angličtinu na Rooseveltově univerzitě v Chicagu, učil angličtinu, hrál a režíroval v místním divadle. Dvanáct let pracoval pro státní finanční úřad, mezitím se oženil, vychoval tři syny a ve volném čase psal scénáře. Jeho žena ho v psaní podporovala a věřila, že z jednoho z jeho scénářů by byla skvělá kniha, a tak to zkusil. 
rick-kidPRVNÍ ZÁJEM O PSANÍ
Rick napsal svůj první krátký příběh v sedmé třídě v hodině angličtiny. Napsal ho rukou a jeho matka, která byla sekretářkou, ho pro něj přepsala.
Dostal jedničku. Rick nebyl nejhorším studentem na Crystal Lake Junior High, ale nebyl ani nejlepším. Nedostával mnoho jedniček, proto pro něho známka tolik znamenala.
Příběh měl mít pět stránek, ale ten Rickův měl dvacet pět, proto připsal poznámku pro svého učitele: "Omlouvám se za délku." A jeho učitel mu odepsal: "Nikdy se neomlouvej za něco, na co bys měl být hrdý." To byl den, kdy si Rick usmyslel, že by mohl být spisovatelem.
PRVNÍ KNIHA
Rick se rozhodl napsat knihu nazvanou A Burning in Homeland a po následujících deset měsíců ji zkoušel vydat. A konečně, v roce 2001 se mu to podařilo.

A v roce 2004 se rozhodl věnovat se své spisovatelské kariéře naplno. Opustil svoji práci a nadšeně se pustil do psaní.
PS: V současnosti vyšel v angličtině druhý díl Páté vlny s názvem The Infinite Sea.
(přeloženo z http://www.rickyancey.com/about)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý váš komentář děkujeme :)