sobota 27. prosince 2014

Recenze: Soumrak království

Autor: Morgan Rhodes
Počet stran: 392
Série: Soumrak království
Díl v sérii: první
Nakladatelství: Egmont
"Tomas, popuzený urážkou své sestry, se na Arona vrhl se zaťatými pěstmi. Mira vyjekla a zakryla si oči rukama. Nebylo pochyb o tom, že by Tomas hravě rvačku vyhrál a rozbil by drobnějšího Arona na krvavou kaši. Jenže Aron měl zbraň - svoji módní, drahokamy zdobenou dýku, kterou nosil po boku."
Kanaďanka, která už od mala chtěla být královnou, se teď jednou, skrze postavu, mohla stát. Napsala totiž příběh, kde se vyskytují hned dvě království a jedné chudší země. Na vás je, abyste si vybrali, kterému z nich budete fandit.
Příběh samotný sleduje osudy postav z různých krajů a jejich země samotné. Za království Auranos je to hlavně princezna Cleo, kterou potkává jedna tragedie za druhou. Tahle postava mi byla asi nejsympatičtější. I přes to všechno, co si zažila, zůstala stále nezlomená a za to jí patří můj obdiv.
Za druhé království Limeros to jsou Lucia, kterou chce její "otec" využít jako tajnou zbraň a Magnus, vychováván svým krutým otcem a odtažitou matkou. Nebýt Lucie, byl by úplně sám, proto není divu, že si k ní vypěstoval něco silnějšího, než je sourozenecká láska.
Tihle dva zástupci mi moc k srdci nepřirostli. Lucia se mi zdála slabá a strašně křehká. Ano, sice získala moc, což ji vůbec nezměnilo, ale v kontrastu s její rodinou působila jako vystrašené kuře. Naopak Magnus se změnil až moc. I když byla jeho postava sepsána dobře, stejně mi na něm něco nesedělo.
A jako poslední je umírající země Paelsia, jejímž představitelem je Jonas, rebel, toužící po pomstě. Autorka nám ukazuje Jonase zrovna ve fázi truchlení, ale i přesto si myslím, že to docela přeháněl. A jelikož jsem si oblíbila Cleu, tak musím říct, že jí křivdil. Ale Jonas byl moje druhá nejoblíbenější postava, když zrovna nebyl zaslepený pomstou, tak mu to docela i myslelo. Rozhodně jsem zvědavá na jeho vývoj v druhém díle knihy, jestli se poučil, že zbrklost se nevyplácí.
V podstatě vše začíná nehodou v Paelsii, která vyústí ve vraždu Jonasova staršího bratra a vrahem není nikdo jiný, než snoubenec princezny Cleii. Tato událost odstartovala tolik nemilých zvratů, že to nejde spočítat ani na prstech obou ruk, ale přeci jenom, tím nejdůležitějším je válka, kterou chce Jonas podnítit a povstat proti bohatému Auranosu.
Do toho všeho se nám nabízí i pohled do skomírající Svatině a na její Strážce, co se snaží najít Spříznění, aby zachránili svůj domov.

Konečný verdikt: 

Ze začátku to byla neuvěřitelná nuda. Téměř nic se tam nedělo, autorka dlouho seznamuje čtenáře s tím, jak to chodí v určitých zemích, chrlí jednu informaci za druhou a čtenářovi z toho jde hlava kolem. A to ani nemluvím o počtu postav, které je vám na začátku představeno. Trvalo dost dlouho, než jsem si přiřadila každé jméno k postavě a její hodnosti a místě v dějové lince.
Ale později už příběh začíná nabírat na obrátkách a vy zapomínáte na nudu a hltáte stránku za stránkou, abyste zjistili, jak to s daným hrdinou dopadne. Nenechte se mýlit, všichni nedojdou ve zdraví ke šťastnému konci. Právě naopak, až jsem se divila, kolik postav přišlo o život. Samozřejmě, za některé zemřelé postavy bych věnovala autorce pár nepěkných slov, ale pak si uvědomím, že to dělá příběh ještě jedinečnější. (Kdo čte Hry o trůny, tak ho to tolik překvapovat nebude :D).
Nakonec bych jenom řekla, že se jedná spíš o klasickou fantasy, po upírech a vlkodlacích není ani stopa, takže si musíte vystačit s čarodějkami a Strážci, kteří se dokážou měnit v jestřáby. 

Váhala jsem mezi hodnocením 3/5 nebo 4/5, nakonec za ten konec dávám 4, protože to bylo dobře promyšlené.

Hodnocení:

Kniha: ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Obálka:  ♥ ♥ ♥ ♥ 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý váš komentář děkujeme :)